poniedziałek, 30 marca 2020

Lekcja: Co to jest krajobraz?

Uwaga: podaję punktację do quizu ;100 - 96% - celujący, 95 - 86 bardzo dobry, 85 - 76 dobry, 75 - 56 dostateczny, 55 - 45 dopuszczający.

 Dział: Poznajemy krajobraz najbliższej okolicy.
Temat : Co to jest krajobraz?


 Cele lekcji:
Po wykonaniu zadań będziesz:
- rozpoznawał składniki przyrody ożywionej i nieożywionej w najbliższej okolicy
- wskazywał w terenie składniki środowiska antropogenicznego w najbliższej okolicy
- rozpoznawał krajobraz naturalny i kulturowy, 
- rozpoznawał rodzaje krajobrazu kulturowego


1. Wyjrzyj przez okno. To co widzisz to krajobraz - czyli widok części Ziemi. W jego skład wchodzą bardzo różne elementy. Część z nich stworzyła natura - to np. zwierzęta, rośliny, skały czy woda. Inne stworzył człowiek. Elementy stworzone przez człowieka nazywamy antropogenicznymi.

2. Przyjrzyj się tabeli. Następnie wykonaj w zeszycie tabelę w której umieścisz w odpowiednich rubrykach te elementy krajobrazu, które widzisz ze swojego okna. np. element ożywiony krajobrazu  - brzoza, element nieożywiony - rzeka, element antropogeniczny - płot.

Źródło e - podręcznik

Krajobrazy dzielimy na naturalne i  kulturowe. Naturalne to takie, których  człowiek nie zmienił a kulturowymi  nazywamy te w które ingerował. Przyjrzyj się uważnie zdjęciom. Pierwsze z nich  przedstawia krajobraz naturalny a drugie krajobraz kulturowy - rolniczy. 



1. Znajdź w Internecie zdjęcia przedstawiające inne krajobrazy kulturowe - np. miejski czy przemysłowy. Możesz też kliknąć poniższy link do prezentacji. Znajdź różnice między nimi.


2. Przyjrzyj się uważnie  krajobrazowi za oknem . Zapisz do zeszytu informację jaki typ krajobrazu dominuje w Twojej okolicy. Uzasadnij swój wybór.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz